Akkurat nå er 14 pålogget.

Matematikk

S1, Funkjoner/geogebra

07. april kl. 13:48 av Aleks - Nivå: Vgs

En bedrift har funnet at kostnaden K(x) kr ved å produsere og selge x enheter av en vare per måned er gitt ved:

K(x) = 0, 15x 2 + 90x + 15000 

DK = [50, 100]

Prisen per enhet er gitt ved:

p(x) = −0, 5x + 300 

a) Finn et uttrykk for inntekten .

b) Når går produksjonen med overskudd? 


Brukbart svar (0)

Svar #1
07. april kl. 16:29 av HK

Hva er inntekten til selskapet over en måned? Det er jo inntekter - utgifter! Vi antar at selskapet bare bruker penger på å produsere enhetene og tjener bare når de selger. Vi har utrykk for utgifter, men ikke et for intjeningen. trenger bare å "slå de sammen". Et hint er at x*p(x) er inntekten, da p(x) er intjeningen per enhet og x er antall enheter.

Skriv et svar til: S1, Funkjoner/geogebra

Du må være pålogget for å skrive et svar til dette spørsmålet. Klikk her for å logge inn.
Har du ikke en bruker på Skolediskusjon.no? Klikk her for å registrere deg.