Debatt
Sannsynelighet
Bra med en side som konsentrer seg om reafagen forresten :D Gratulerer!
Svar #2
16. mai 2006 av abeline (Slettet)
Men jeg kjenner til flere som liker matte men ikke sannsynlighet, for eksempel har det vært tilfelle for alle mattelærerene jeg har hatt på vgs.
Ikke har de vært noe flinke i det heller...
Svar #3
16. mai 2006 av Magnus (Slettet)
Sannsynligheten på VGS er ikke nødvendigvis så spesielt vanskelig, nei. Men det er vel den delen av matematikken som skiller seg litt ut fra resten, og av den grunn kan være ganske vanskelig for en del å få ordentlig taket på .
Uansett om man liker det eller ikke, mener jeg det er greit å ha et greit tak på sannsynlighet. Er jo faktisk litt artige i enkelte situasjoner :)
Svar #4
16. mai 2006 av Karlsen (Slettet)
Fordi det er noe drit!
Da skulle du ikke valgt det som hovedfordypning.
Siden vi snakker om sannsynlighet har jeg en liten nøtt selv om vi er på feil forum:
Gitt at vi trekker to tilfeldige hele positive tall, a,b, hva er da sannsynligheten for at gcd(a,b)=1?
Svar #5
16. mai 2006 av Johandsome (Slettet)
Nå kan det vel nevnes at Johan over her har sannsynlighetsregning på universitetet, og det virker som det er er litt værre.
Sannsynlighetsregning er, har alltid vært og kommer alltid til å være noe drit.
Grunnen til at jeg synes dette er fordi sannsynlighetsregning er et kvasi-mattefag som er gjennomsyret med \approx, og kun fordi det er "virkelighetsnært" skal det innlemmes i norsk skolematematikk.
Dessuten er det i mye mindre grad mulig å gjøre det godt fordi man forstår, i forhold til å ha pugget regler. Det sier litt at statistiske fag er de eneste fag man har lov til å ha med bøkene med på på eksamen (NTNU (tar samtidig forbehold mot at det er annerledes på andre linjer enn min)).
Karlsen: Morsom. :)
Svar #6
16. mai 2006 av Kjemi-n00b (Slettet)
I 3MX synes jeg sannsynlighetsregningen ble mer "virkelighetsnær", eller mer knyttet til samfunnsmessige problemstillinger, da den knyttet seg opp mot statistikk. Men, det jeg hadde størst problemer med mht. matematikkpensum på ungdomsskolen var nok sannsynlighet - uten tvil.
Det er lettere for meg å forholde seg til definisjoner (og formler) enn kun å sitte og tenke helt 100 % fritt, selv om mange nok vil hevde at det er bedre at man tenker framfor å leke zombie og putte inn i formler og ikke skjønne dritten av hva man egentlig bedriver.
Svar #7
17. mai 2006 av Eivind (Slettet)
Svar #8
17. mai 2006 av Vrangforestillinger (Slettet)
Det er vanskelig å gjøre et kvantitativt eksperiment uten å komme borti statistikk. Passer observasjonene med teorien? Hvor stor er feilen i det endelige resultatet? Statistikk..
Selvfølgelig er statistikk gjennomsyret av approksimasjoner! Statistikk handler jo om approksimasjoner (tja ikke langt unna hvertfall)..
Uansett, hvis man som realist ikke liker approksimasjoner kan man bare begynne å venne seg til det. Man kan jo ikke å finne et analytisk uttrykk for en fysisk pendel engang uten å ty til approksimasjoner.
Man kan alltids bli matematiker, men da er man jo ikke realist lenger. :P
Svar #12
21. mai 2006 av Johandsome (Slettet)
Siden vi snakker om sannsynlighet har jeg en liten nøtt selv om vi er på feil forum:
Gitt at vi trekker to tilfeldige hele positive tall, a,b, hva er da sannsynligheten for at gcd(a,b)=1?
r := rand(1..10^1000):
j:=0:
n:=10^6:
for i from 1 by 1 to n do
if (gcd(r(),r()) = 1) then j:=j+1 end if
end do:
print(j/n);
print(evalf(j/n));
Kan jo approksimere med den (i Maple). Den velger to tilfeldige tall mellom 1 og 10^1000 og sjekker gcd. Dette gjentar den 10^6 ganger.
Det skal sies at det tar tid (laptopen min brukte nærmere 40 min), men da får du nok et tall som er rimelig nært
Forøvrig kan man redusere tiden det tar å kjøre loopen en million ganger ved å velge en mindre grense for rand-funksjonen.
Svar #14
21. mai 2006 av Karlsen (Slettet)
Du er rå på Maple!
Her er tilsvarende i mIRC-script: (Hvis noen faktisk skal bruke det burde de endre på der det står '100'.
alias sanns {
var %i = 1, %u = 0
while (%i <= 100) {
var %a = $rand(1,100), %b = $rand(1,100)
if ($math.gcd(%a,%b) == 1) {
inc %u
}
inc %i
}
var %r = $calc(%u / %i)
echo -a P'(gcd(a,b)=1) = %r --- P(gcd(a,b)=1) = 0.607927 --- P'/P = $calc(%r / 0.607927)
}
alias math.gcd {
if (($1 = $null) || ($2 = $null)) { return }
if ($1 = $2) { return $1 | set %gcd $1 }
var %mgcd, %mgcd.n1 = $abs($1), %mgcd.n2 = $abs($2), %mgcd.i = $int($calc($iif(%mgcd.n1 < %mgcd.n2,%mgcd.n1,%mgcd.n2) / 2))
if ((%mgcd.n1 // %mgcd.n2) || (%mgcd.n2 // %mgcd.n1)) { return $ifmatch | set %gcd $ifmatch }
if ((%mgcd.i // %mgcd.n1) && (%mgcd.i // %mgcd.n2)) { return $ifmatch | set %gcd $ifmatch }
while (%mgcd.i > 0) {
if ((%mgcd.i // %mgcd.n1) && (%mgcd.i // %mgcd.n2)) { return %mgcd.i | set %gcd %mgcd.i }
dec %mgcd.i
}
}
Du kjører det ved å skrive "/sanns"
P'(...) gir den verdien mIRC regnet ut, og P(..) gir den ekte verdien.
Skriv et svar til: Sannsynelighet
Du må være pålogget for å skrive et svar til dette spørsmålet. Klikk her for å logge inn.
Har du ikke en bruker på Skolediskusjon.no?
Klikk her for å registrere deg.